لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در سال 1400

0

به طور کلی جامعه و مدارس باید همان احترامی را که برای دانش آموزان عادی قائل می شوند برای دانش آموزان استثنایی نیز قائل شود و بر اساس توانمندی ها و نه نقصان هایشان به آن ها نگاه کنند. بر اساس قوانین ایران همه کودکان چه کودکان معمولی و چه کودکان استثنایی باید از آموزش و پرورش بهره مند شوند و آموزش و پرورش وظیفه ارائه خدمات آموزشی را به این کودکان دارد.

اما برای انتخاب مدارس استثنایی خوب در شیراز باید به چه نکاتی توجه کرد؟ لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز کدام است؟ لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز چیست؟ و لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز است؟

مشاوران و کارشناسان تولید محتوای موسسه مهاجرتی و حقوقی رهپویان مهاجر آتی نگر این مقاله کامل را به منظور آشنایی با بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز تهیه کرده اند. علاوه بر این لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز را نیز ارائه کرده اند. با ما همراه باشید.

بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز

چگونه بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز را پیدا کنیم؟

به منظور یافتن لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز می توانید از چند روش اقدام کنید. یکی از این روش ها جستجوی ساده اینترنتی می باشد. برخی از بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز دارای وب سایت های فعال می باشند که از طریق مراجعه به این وب سایت ها می توانید اطلاعات کامل در مورد نحوه آموزش و تدریس را دریافت کنید. 

 • اما بهترین روش برای یافتن لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز مراجعه به لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز ارائه شده در این مقاله می باشد.

کودکان استثنایی چه ویژگی هایی دارند؟

کودکان استثنایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز دارای ضریب هوشی دو معیار بالاتر و یا پایین تر از سایر کودکان می باشد. کودکان استثنایی ممکن است دچار کم توانی ذهنی، ناتوانی جسمی، ناتوانی یادگیری، آشفتگی های روحی و روانی، اختلال در گفتار، اختلال در سیستم شنوایی و یا اختلال در سیستم بینایی باشند.

 می توان گفت که کودکان استثنایی کودکانی هستند که از لحاظ ذهنی یا هوشی، جسمی یا حرکتی و عاطفی یا اجتماعی تفاوت قابل ملاحظه ای با دیگر کودکان هم سن و سال خود دارند و این تفاوت به گونه ای است که برای آموزش و پرورش نیازمند تغییراتی در محتوا، روش و فضای آموزشی و ارائه خدمات آموزشی و توانبخشی ویژه می باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب لیست بهترین آموزشگاه های نقاشی در شیراز را نیز مطالعه کنید.

تاریخچه مدارس کودکان استثنایی

در سال 1299 فردی به نام “ارنست کریستوفل” اهل کشور آلمان در شهر تبریز اولین مدرسه را برای کودکان نابینا در شهر تبریز با 5 کودک تاسیس کرد. پس از آن در سال 1303 “جبار باغچه بان” با تاسیس “باغچه اطفال” در شهر تبریز اولین قدم را در جهت آموزش ناشنوایان برداشت. در کشور آمریکا به همه کودکانی که به نحوی با کودکان طبیعی و همسن و سال خود از لحاظ فکری، جسمی، عاطفی، رفتاری و عقلانی متفاوت هستند کودکان استثنایی گفته می شود. در حالی که در کشور انگلستان واژه استثنایی را محدود به تیزهوشی کرده اند و به کودکان تحت حمایت و آموزش های ویژه کودکان خاص می گویند.

مشخصات کودکان استثنایی کدامند؟

کودکان استثنایی از لحاظ جسمی یا ذهنی و رفتاری با دیگر کودکان همسن و سال خود تفاوت های فاحشی دارند. بر این اساس مهم ترین مشخصات کودکان استثنایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز شامل موارد زیر می باشد:

 • در درک مفاهیم و فراگیری مطالب درسی از کلاس کندتر پیش می روند.
 • در درک مفاهیم انتزاعی و موضوعات مجرد ناتوانند.
 • برای فراگیری موضوعات درسی نیازمند تمرین فراوان می باشند.
 • دستور زبان مورد استفاده آن ها ساده است.
 • واژگان و لغات ذهنی بسیار محدودی دارند.
 • در خواندن و فهمیدن کتاب های درسی دچار مشکل هستند.
 • برای انجام تکالیف درسی در حدود 2 تا 3 سال از همکلاسی های خود عقب هستند.
 • دارای ناتوانایی های جسمانی و نقص شنوایی یا بینایی هستند.
 • دارای مشکلات عاطفی و رفتاری و اختلال یادگیری هستند.

معلمان کودکان استثنایی چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

معلمان کودکان استثنایی برای آموزش این کودکان مبنا را بر تفاوت های حسی، رفتاری، ذهنی، جسمانی و ارتباطی می گذارند و بر اساس این تفاوت ها شروع به آموزش می کنند. معلمان این گونه کودکان باید به قدر کافی صبور و باتحمل باشند تا بتوانند رفتارهای نامتعارف این کودکان را تحمل کنند. از دیگر ویژگی های معلمان کودکان استثنایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز عبارت است از:

 • دارا بودن مهارت و دانش لازم برای آموزش کودکان استثنایی
 • دارا بودن مهارت های ارتباطی برای ایجاد ارتباط مناسب با کودکان استثنایی
 • دارا بودن توانایی کار گروهی و مدیریت گروه های کاری معلمان
 • دارا بودن صبر و حوصله و تحمل اخلاق های نامناسب کودکان استثنایی
 • دارا بودن خلاقیت و تسلط بر روش های آموزشی نوین کودکان استثنایی
 • دارا بودن علاقه خاص به کودکان استثنایی
 • مراقبت از کودکان استثنایی در کلاس
 • خوش اخلاقی و خوش برخوردی
بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز

آیا آموزش در مدارس استثنایی در آینده کودکان تاثیر دارد؟

در مدارس استثنایی در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز ارائه شده در این مقاله کودکان محتوا و مطالب درسی را بهتر فرامی گیرند و در کل سازگاری بهتری با فراگرفتن دروس دارند. روش های آموزشی و موضوعات مورد تدریس در مدارس استثنایی بر اساس نیازها، توانایی ها و احتیاجات این کودکان می باشد. اما مدرسه کودکان استثنایی در مورد ادامه تحصیل این کودکان و یا انتخاب شغل و کار برای آینده این کودکان دارای محدودیت هایی می باشد.

اهداف آموزش کودکان در مدارس استثنایی چیست؟

مدارس کودکان استثنایی فضایی برای فراگیری اصول اولیه زندگی و عادت های بهداشت جسمی و ایمنی به کودکان ناتوان جسمی و ذهنی می باشد. کودکان در این فضا باید علی رغم همه مشکلات و ناتوانی های ذهنی و جسمی با موقعیت مدرسه خود را سازگار کنند. در این بخش از مقاله به اهداف آموزش کودکان استثنایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز می پردازیم:

 • تقویت عادت های بهداشتی و ایمنی بر اساس نیاز کودک
 • اعتماد سازی و کسب اطمینان کودک از توانایی های خود
 • فراهم کردن آموزش های لازم برای پدران و مادران
 • ایجاد سازگاری کودک با کارهای گروهی و فعالیت های اجتماعی
 • تقویت توانایی های زبانی
 • تقویت درک مفاهیم ریاضی
 • تقویت توانایی ادراک بینایی و شنوایی
 • ایجاد تفکر بهتر و آمادگی برای خواندن
 • فراهم کردن شرایط برای تقویت سخن گفتن
 • تقویت عادت های شرکت در فعالیت های گروهی

طبقه بندی کودکان استثنایی

کودکان استثنایی بر اساس مشکلات موجود در رفتار، ناتوانی های جسمی، ذهنی و معلولیت ها به چند گروه طبقه بندی می شوند. در واقع هر یک از گروه های کودکان استثنایی ویژگی های متفاوتی دارند و علاوه بر این از توانایی ها و نواقص خاصی نیز برخوردارند. بر این اساس گروه بندی کودکان استثنایی اقدامی مناسب برای آموزش خاص و نگهداری و مراقبت از آن ها می باشد. در ادامه به بررسی اجمالی هر یک از گروه های کودکان استثنایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز می پردازیم.

کودکان عقب مانده ذهنی در مدارس استثنایی

کودکان عقب مانده ذهنی اولین گروه کودکان استثنایی محسوب می شدند که لزوم آموزش و پرورش آن ها از طرف مقامات تعیلم و تربیت مورد توجه قرار گرفت. عقب مانده ذهنی به معنای اختلال شدید در هوش عمومی می باشد که دلیل آن معمولاً دلیل زیستی مانند وارد آمدن آسیب های مغزی در هنگام تولد و یا عوامل روانی-اجتماعی می باشد. در حدود 2% از کل جمعیت را افراد عقب مانده ذهنی تشکیل می دهند. کودکان عقب مانده ذهنی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز به گروه های زیر طبقه بندی می شوند:

 • کودکان کانا یا کور ذهن با بهره هوشی 20 تا 25
 • کودکان کالیو یا کند ذهن با بهره هوشی 20 تا 50
 • کودکان کودن آموزش پذیر با بهره هوشی 50 تا 70
 • کودکان مرزی میان کودن ها و کودکان عادی با بهره هوشی 70 تا 85
 • کودکان عادی ضعیف در پایین ترین حد دامنه کودکان عادی

کودکان دارای اختلالات بینایی در مدارس استثنایی

کودکان نابینا و یا دارای اختلالات بینایی علاوه بر اختلالات جسمی دچار ناهنجاری های رفتاری و اختلالات یادگیری نیز می باشند. کودکان دارای اختلالات بینایی دارای علائمی مانند پایین انداختن سر، اخم کردن، قرمز شدن چشم ها، تورم پلک ها، حساسیت به نور، نزدیک کردن کتاب ه چشم ها، حرکات زیاد سر و حالت تهوع در هنگام خواندن می باشند. کودکان نابینا و یا دارای اختلالات بینایی در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در حدود 2 سال از کودکان عادی کندتر می باشند. معلمان کودکان دارای اختلال بینایی باید برای آموزش این کودکان از حس های لامسه و شنوایی آن ها کمک بگیرند.

بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز

کودکان دارای اختلالات شنوایی در مدارس استثنایی

کودکان معلول دارای اختلال شنوایی و یا ناشنوایی نیز باید در مدارس استثنایی در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز تحصیل کنند. برای این کودکان استفاده از حواس بینایی و لب خوانی بسیار مفید است. کودکان دارای اختلال شنوایی و یا ناشنوا در حدود 3 تا 5 سال در مقایسه با کودکان عادی از لحاظ تحصیلی کندتر می باشند. علائم و نشانه های اختلال شنوایی و یا ناشنوایی شامل بی توجهی به درس، دادن پاسخ های بی ربط، سکوت های بی جا، لب خوانی های مداوم و گوش درد می باشد.

کودکان دارای اختلالات گفتاری در مدارس استثنایی

اختلالات گفتاری معمولاً به صورت لکنت زبان، نارسایی در بیان مطالب و شکاف استخوان کام نشان داده می شود. اختلالات گفتاری می تواند با اختلالات جسمانی و روحی و روانی همراه باشد. کودکانی که به اختلال گفتاری مبتلا هستند، به سمت گوشه گیری و انزوا سوق داده می شوند و حالت های پرخاشگری از خود نشان می دهند. اختلال گفتاری در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز می تواند در اثر مشکل جسمی و یا روحی ایجاد شود که با درمان های پزشکی و روانپزشکی قابل درمان و کاهش می باشد.

کودکان دارای اختلالات حرکتی در مدارس استثنایی

کودکان دارای اختلالات حرکتی دچار ناراحتی در حرکت ماهیچه ها، استخوان، مفاصل و به طور کلی اعمال غیرطبیعی می باشند. فلج مغزی و بیماری های صرع و تشنج از جمله بیماری های اختالات حرکتی کودکان می باشد. هوش بهره این کودکان متفاوت است و از عقب افتاده تا کودکان عادی بدون هیچ مشکلی می باشد. آموزش خاصی برای این کودکان در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز وجود ندارد اما فراهم کردن شرایط آرام و به دور از اضطراب های اجتماعی و شخصی برای این کودکان ارجحیت دارد.

کودکان دارای ناتوانی های یادگیری در مدارس استثنایی

برخی از کودکان استثنایی ممکن است در ورود اطلاعات به مغز و تنظیم اطلاعات و همچنین یادآوری اطلاعات دچار مشکل باشند. بر این اساس این کودکان در هماهنگی و تنظیم اطلاعات و همچنین یادآوری این اطلاعات در زمان لازم مشکل دارند. از انواع ناتوانی های یادگیری این کودکان در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز موارد زیر را می توان نام برد:

 • ناتوانی در ورود اطلاعات
 • ناتوانی در هماهنگی و تنظیم اطلاعات
 • ناتوانی در یادآوری اطلاعات
 • ناتوانی در ارائه اطلاعات

کودکان دچار ناسازگاری اجتماعی در مدارس استثنایی

برخی از کودکان علی رغم دارا بودن سلامت جسمی و قرار نگرفتن در هیچ کدام از گروه های کودکان استثنایی در مدرسه موجب بروز مشکلاتی می شوند و بنای ناسازگاری را می گذارند. کودکان ناسازگار اجتماعی دارای علائم ترس، سوء ظن، وسواس، واکنش های خیلی سخت، عدم قبول واقعیت، افسردگی و پافشاری در رفتار بد می باشند. برنامه های آموزشی و تربیتی کودکان ناسازگار در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز بر اساس نوع سازگاری و امکانات محیط متفاوت است. عوامل ایجاد کننده روحیه ناسازگاری در کودکان می تواند اختلافات خانوادگی، نقص های جسمی و بیماری های روحی، طرد شدگی و فقر باشد.

کودکان بیش فعال در مدارس استثنایی

اختلال کم توجهی و بیش فعالی یکی از اختلالات شایع در کودکان می باشد که دلیل ارثی و ژنتیکی دارد. کودکان بیش فعال به دلیل بی توجهی به درس دچار عقب افتادگی های درسی می شوند. این کودکان بی طاقت و ناشکیبا هستند و در مدرسه مشکلاتی را به وجود می آورند. تاکنون به جز درمان های دارویی و مشاوره والدین درمان دیگری برای اختلال بیش فعالی کشف نشده است. معلمان بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز در لیست بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز با سپردن مسئولیت های مختلف به این کودکان و تقویت رفتارهای مثبت می توانند تا حدودی این اختلال را کاهش دهند.

کودکان دچار اوتیسم در مدارس استثنایی

اوتیسم در لغت به معنای در خود فرورفتن و بی توجهی به جهان خارج است و در اصل یک اختلال عصبی محسوب می شود که بر مغز تاثیرگذار است. از عوامل ایجاد کننده اوتیسم در کودکان می توان به اختلال در دستگاه عصبی مرکزی، اختلال در سوخت و ساز بدن، اختلال در عضوی از مغز، فشارهای عصبی در خانواده، تعلیم و تربیت نامناسب و اختلالات شخصیتی والدین را نام برد. کودکان دچار اوتیسم در بهترین آموزشگاه ها و مدارس استثنایی در شیراز با روش های آموزشی خاص تعلیم می بینند.

در صورت تمایل به سفارش درج آگهی و قرار گرفتن در لیست فوق با شماره تلفن 09035900247 تماس حاصل فرمائید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.